Anatomie nehtů a historie
Nehet je kožní adnexou, nebo-li připojeným orgánem, vznikajícím rohověním pokožky.
Nehet tvoří nehtová ploténka, která vyrůstá z nehtové matrix, základní hmoty, na posledním člá
nku prstu a zvolna se posunuje po nehtovém lůžku.
Nehet vyroste o 0,045 mm za den. Odrůstá za 4 až 7 měsíců na rukou a za 8 až 12 měsíců na nohou.
Na nehtu rozeznáváme tyto části: matrix - zárodečnou tkáň, v níž se tvoří nehtová ploténka, lunulu - nehtový měsíček, zde je nehet nejvíc připevněn, kutikulu - nehtovou kůžičku, která ohraničuje nehtový val, hyponychium - kůžičku pod volným okrajem nehtové ploténky, ze zrohovatělých buněk, eponychium - kůžičku, která přechází ze zadního nehtového valu na kořen nehtu v oblasti lunuly.
Nehtová ploténka je průhledná, tenká a skládá se ze 3 až 4 různě zrohovatělých (a tvrdých) vrstev, které leží na nehtovém lůžku (na posledním článku prstu). Je tlustá 0,50 až 0,75 mm. Pod lůžkem je dobře prokrvená zárodečná vrstva pokožky, která je nesmírně citlivá. V kořeni nehtu leží ještě nezrohovatělé mateřské buňky nehtu.
Během růstu se posunují stále více kupředu a rohovatí až na později viditelný nehet. Nehtová ploténka se skládá ze tří vrstev: dorzální nehet - tvrdý keratin; intermediální nehet - měkký keratin; ventrální nehet - hyponychiální keratin.
Hřbet nehtu je nejtvrdší a je bohatý na vápník a keratin. Prostřední vrstva se skládá z měkkého keratinu a spodní vrstva z keratinu nehtového lůžka.
Nehtový val pokrývá jen malou část nehtu. Malé bílé místečko před nehtovým kořenem se nazývá podle svého tvaru nehtový půlměsíček (lunula) a je u každého jednotlivce jinak veliký.
Okraj nehtu je ta část, která sahá přes poslední článek prstu. Nehty bez okrajů působí nepěstovaně. Nehtový přehyb upevňuje nehet po straně a nehtová kůžička lemuje nehet po stranách.